Život v krajine, kde je všetko naopak: Austrália

Autor: Lucia Hatalová | 7.12.2018 o 12:09 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  2319x

Prečítajte si môj prvý článok o Austrálii, v ktorom v krátkosti ponúkam zopár rád, vlastných skúseností a všeobecných poznatkov o krajine, v ktorej som strávila tri nezabudnuteľné roky...

“Land down under“, alebo Austrália, je krajina vzdialená tisíce kilometrov od Európy a pre obyčajných smrteľníkov je to časť zeme, ktorú nenavštívia inak ako prstom na mape.

Za dobrodružstvom na opačnú stranu pologule som sa rozhodla vycestovať z dôvodu zrušenia magisterského stupňa. Celý proces vybavovania víz prostredníctvom agentúry trval približne 5 mesiacov. Samozrejme, že keď máte dostatok finančných prostriedkov na účte a chcete vycestovať čo najskôr, víza je možné získať skôr, a to do jedného mesiaca. Na Slovensku je niekoľko spoľahlivých agentúr. Mne osobne pomohla Information Planet. Do Austrálie sa na pracovné víza len tak ľahko nedá dostať a preto najreálnejšou možnosťou je požiadať o študentské víza.

Na začiatok je dôležité vybrať si mesto a školu, kde chcete stráviť nadchádzajúce mesiace. Austrália je veľmi rozmanitá a exotická. Pýši sa svetoznámymi plážami, dažďovými pralesmi, najväčším a najznámejším koralovým útesom, ale aj púšťami, ktoré pokrývajú najväčšiu časť povrchu krajiny. Garantujem, že je si z čoho vybrať.

Moje rozhodnutie padlo na mesto Sydney, v okolí ktorého je viac ako 140 pláží. V Sydney som pobudla 2,5 roka. Tri mesiace pred vyčerpaním víz som sa premiestnila južnejšie, do mesta Melbourne. Tomuto mestu venujem osobitnú pozornosť v ďalšom článku.

Keď už bolo konečne všetko pripravené na odchod, zbalila som 20kg kufor, vychrlila posledné goodbye a vyrazila na 40 hodinovú cestu do neznáma, ktorá trvala večnosť.

Na letisku v Sydney ma čakal kamarát zo strednej školy, ktorý ma privítal s transparentom v ruke a so základnou výbavou potrebnou na prežitie prvých dní: sim karta, adaptér s austrálskou koncovkou a karta na mestskú dopravu.

Po príchode do krajiny máte týždeň na to, aby ste sa dobre vyspali z časového posunu a zahodili ružové okuliare čo najďalej, lebo práve potom začne život dospeláka- áno, presne ten, ktorý nám, neskúseným, zvyknú ľudia o dekádu starší ustavične pripomínať.

Vaše prvé kroky budú viesť do agentúry, s ktorou ste spolupracovali na Slovensku. Väčšina slovenských agentúr ma svoje pobočky v Austrálii, na ktoré sa môžete kedykoľvek obrátiť . Ďalšou neodkladnou povinnosťou po príchode je založenie bankového účtu, získanie daňového čísla, prihlásenie sa do zdravotnej poisťovne a oboznámenie sa so školským rozvrhom. Vtedy doceníte obľúbenú mobilnú aplikáciu Google maps, ktorá nesmierne uľahčuje orientáciu v cudzom meste.

Ubytovanie

Všetci dobre vieme, aké dôležité je mať strechu nad hlavou. A o to vzácnejšie nám je slovo domov, keď vycestujeme do cudziny. Väčšina študentov žije v tzv. shared accommodation, čo znamená spoločné bývanie v domoch alebo bytoch. V Sydney je samostatná izba pre študenta pomerne drahá a sem-tam som sa musela prispôsobiť a zdieľať izbu s niekým iným. Ako to už vo veľkých mestách býva zvykom, čím centrálnejšia lokalita, tým je ubytovanie drahšie.

Nemyslite si, že na každom rohu na vás čaká vyblýskaná kuchyňa a kúpeľňa, či kvetmi vysadený balkón. Za niečím čistým a solídnym som sa musela poriadne nabehať. Nevýhodou je, že ubytovanie sa delí s ľuďmi, ktorí pochádzajú z rôznych kútov sveta a nie všetci sú tolerantní a poriadkumilovní.

Asi po siedmich sťahovaniach krížom-krážom prišli aj svetlejšie dni. V jednom nákupnom centre som stretla staršiu pani zo Slovenska, ktorá ma na dlhší čas uchýlila v jej apartmáne vo vychýrenej štvrti mesta- Bondi.

Škola

Jednou z podmienok študentských víz pre zahraničných študentov je štúdium na austrálskej škole. Prestížne školy v Austrálii lákajú mnohých mladých ľudí. Nenechajte sa však zlákať falošnou reklamou. Na tých “lacnejších colleges” vyučujú učitelia z Indie, Bangladéšu, ale veľmi zriedka domáci Austrálčania či učitelia, ktorých materinskou rečou je angličtina . Na univerzitách je kvalita vzdelávania lepšia, no štúdium je oveľa drahšie. Buď si zoberiete pôžičku, alebo vám to jednoducho zaplatia rodičia. Preto odporúčam investovať čas do prieskumu a dôsledne preštudovať ponuky škôl, referencie a odporúčania, lebo za svoje peniaze predsa očakávate kvalitnú úroveň vzdelania a profesionálny prístup.

Z každého rožka troška

Austrália je krajina kontrastov čo sa týka klimatických podmienok. V lete vystúpi teplota až na +47°C. Pri tejto teplote je možné usmažiť vajíčko na slnku.

Najideálnejší čas na navštívenie Austrálie je od decembra do marca, kedy je leto v plnom prúde. Ak sa chystáte do Austrálie na dlhšie obdobie, naplánujte si cestu pred letom. V tom čase je na trhu viac pracovných ponúk. Mnohí si myslia, že leto tu trvá 365 dní v roku. Omyl! Jún, Júl a August patria medzi najchladnejšie mesiace a vtedy je v Austrálii zima. V jednej časti (New South Wales) sa dokonca v zime aj lyžuje. Nočné teploty sa pohybujú od 0 do 7°C. V domoch a bytoch nie je žiadne kúrenie, okná nie sú tesnené, a preto najlepší spôsob ako ostať v teple je nahodiť na seba vrstvy oblečenia a zabaliť sa do deky. Prípadne si môžete kúpiť elektrický ohrievač, ale s účtom za elektrinu spokojný veru nebudete.

K najatraktívnejším zvieratám pre turistov a návštevníkov Austrálie patria klokani, koaly, quokky. Klokanov môžete zahliadnuť voľne v prírode, ale pozor na nich. Keď sú hladní, alebo keď im venujete príliš veľa pozornosti, sú schopní na vás aj zaútočiť. Quokka, malá zavalitá kengura, je často označovaná ako najšťastnejšie zvieratko na Zemi a stala sa austrálskou turistickou atrakciou na území západného pobrežia krajiny. Koaly- väčšinu svojho času prespia na eukalyptovom strome a vyskytujú sa v zoo alebo prírodných rezerváciách. Nemôžem vynechať ani našich malých kamarátov- pavúkov. Ak trpíte arachnofóbiou, tak v Austrálii sa s ňou budete musieť popasovať:). Priemerná dĺžka pavúka sa rovná veľkosti našej dlane. Nevyhnutná je pravidelná kontrola postele pred spaním, lebo nikdy neviete, čo vás v nej môže prekvapiť. Neminie vás ani boj so švábami. Sú doslova všade.

Kávová kultúra je pre Aussies veľkou pýchou. Potrpia si na kvalitnú kávu a cool kaviarne, odkiaľ sa mi nikdy nechcelo odísť. Zaručujem, že skoro v každej kaviarni dostanete šálku kávy, po ktorej budete mať chuť na ešte jednu…

Lokálni ľudia sú veľmi priateľskí, otvorení, ochotní, usmievaví, plní elánu a energie. Asi je to tým dlhým teplým počasím, zeleňou a oceánom, lebo inak si to neviem vysvetliť. Na zastávke autobusu sa k vám prihovorí neznámy človek a o päť minút sú z vás najlepší kamaráti. Do obchodu s chlebom si môžete zájsť v pyžame, so strapatými vlasmi a pokojne si odkráčate preč; bez toho, aby niekto na vás zazeral. Typické je v Austrálii chodiť barefoot- na boso (bez topánok). Rôznorodosť ľudí a rovnaká príležitosť pre všetkých, ich prístup k ostatným a životný štýl je to, čo ma najviac uchvátilo. To všetko mi doma veľmi chýba. Je škoda, že u nás sa ukracujeme o radosť z najprirodzenejších vecí v živote lebo stále nás zaujíma názor tých druhých.

Na záver chcem podotknúť, že Austrália je výbornou voľbou pre niekoho, kto sa chce obohatiť o nové skúsenosti, vycibriť si angličtinu, stretnúť zaujímavých ľudí, rozšíriť si obzor, zažiť a naučiť sa kopec nových vecí. A tiež chcem povzbudiť všetkých, ktorí rozmýšľate skúsiť šťastie v krajine protinožcov. Určite neoľutujete!

 

Prikladám aj malý zoznam mojich najobľúbenejších miest v Sydney:

Kaviareň: The Rusty Rabbit-Darlinghurst, Bourke Street Bakery, Cuppa flower

Knižnica: Surry Hills Library, Waterloo Library

Galéria: Art Gallery of NSW

Mestská štvrť: Surry Hills, Darlinghurst, Alexandria,

Park: Royal Botanic Garden

Pláž: všetky pláže sú TOP! K mojim NAJ patria Bronte beach, Shally beach a Collins beach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?